Πορτογαλία - Ελβετία 3-1 Ημιτελικά Nations League. (05/06/2019)

208 Προβολές
Published
Με μία μυθική εμφάνιση του Κριστιάνο Ρονάλντο, που σημείωσε χατ-τρικ, η Πορτογαλία επικράτησε με 3-1 της Ελβετίας στον πρώτο ημιτελικό του Nations League, που διεξήχθη στο στάδιο ''Ντραγκάο'' του Πόρτο και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ολλανδία - Αγγλία, οι οποίες αναμετρώνται αύριο στο Γκιμαράες. Πέρα από το τρόπαιο, ο νικητής της διοργάνωσης εξασφαλίζει και 10,5 εκατομμύρια ευρώ.

Ο σπουδαίος Πορτογάλος άνοιξε το σκορ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης με την Ελβετία να ισοφαρίζει στο 57' χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρικάρντο Ροντρίγκεζ. Ένα πέναλτι, το οποίο δόθηκε μετά από χρήση του VAR. Μία αρκετά ιδιαίτερη φάση, καθώς αρχικά ο Νέλσον Σεμέδο ανέτρεψε τον σέντερ φορ της Ελβετίας, Χάρις Σεφέροβιτς, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μπερνάρντο Σίλβα ανετράπη από τον κεντρικό αμυντικό της Ελβετίας, Φαμπιάν Σαρ. Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και εντέλει καταλόγισε πέναλτι υπέρ των Ελβετών. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα οδηγούμασταν στην παράταση, ο Κριστιάνο είχε διαφορετική άποψη και ''καθάρισε'' για την ομάδα του. Στο 88', έπειτα από γύρισμα του Μπερνάρντο Σίλβα, ο άσος της Γιουβέντους τελείωσε ιδανικά τη φάση και έκανε το 2-1 με σουτ μέσα από την περιοχή. Πριν οι Ελβετοί προλάβουν να συνέλθουν και να αντιδράσουν ο Ρονάλντο κινήθηκε μέσα στην περιοχή, ντρίμπλαρε και νίκησε τον Γιαν Ζόμερ για το 3-1 υπέρ της ομάδας του, δίνοντάς της την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρόπαιο του Nations League.