Ελλάδα - Ιταλία 0-3 Προκριματικά Euro 2020. (08/06/2019)

225 Προβολές
Published
Πραγματοποιώντας κάκιστη εμφάνιση η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 0-3 από την Ιταλία στο ΟΑΚΑ, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2020.

Η Ιταλία κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκε με 0-3, που έμελε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Η ‘’Σκουάντρα Ατζούρα’’ δεν επέτρεψε στους Έλληνες διεθνείς να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Μοναδική σοβαρή ευκαιρία από την ελληνική πλευρά ήταν ένα σουτ εκτός περιοχής του Δημήτρη Σιόβα στο 19’, το οποίο μπλόκαρε ο Σαλβατόρε Σιρίγκου. Η Ιταλία άνοιξε το σκορ στο 23’, όταν ο Αντρέα Μπελότι κινήθηκε από τα αριστερά, πάσαρε στον Νικολό Μπαρέλα κι αυτός τελείωσε τη φάση σε κενή εστία για το 0-1. Στο 30’ ο Λορέντζο Ινσίνιε της Νάπολι μπήκε στην ελληνική περιοχή από την αριστερή πλευρά, ο Κώστας Μανωλάς δε μπόρεσε να τον σταματήσει κι αυτός έκανε το 0-2 νικώντας τον Βασίλη Μπάρκα (όχι τον ‘’Κρατς’’, εκείνος είναι Χρήστος) με δεξί σουτ στην απέναντι πλευρά. Ο μονόλογος των Ιταλών συνεχίστηκε, αφού στο 33’ ο Λεονάρντο Μπονούτσι έκανε το 0-3 με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Έμερσον από τα αριστερά. Έντονες ήταν οι αποδοκιμασίες των Ελλήνων φιλάθλων μετά την ολοκλήρωση του εφιαλτικού για την Εθνική μας πρώτου ημιχρόνου.

Ελάχιστα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος. Μοναδική καλή στιγμή της ελληνικής ομάδας ήταν ένα σουτ εκτός περιοχής του Κώστα Φορτούνη στο 68’, το οποίο εξουδετερώθηκε από τον Σιρίγκου. Από εκεί και πέρα το 0-3 παρέμεινε χάρη στις επεμβάσεις του Μπάρκα, ο οποίος απέκρουσε πλασέ του Ινσίνιε στο 75’, χρησιμοποιώντας το στήθος του και σουτ εκτός περιοχής των Φλορέντσι (86’) και Ινσίνιε (88’). Επόμενη υποχρέωση της Εθνικής μας είναι η κρίσιμη αναμέτρηση απέναντι στην Αρμενία την Τρίτη (ΟΑΚΑ, 21:45).