Βραζιλία - Περού 3-1 Τελικός Copa América 2019. (07/07/2019)

231 Προβολές
Published
Η Βραζιλία επικράτησε του Περού με 3-1 στον τελικό του ''Μαρακανά'' και κατέκτησε το Copa América για ένατη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 2007 στη Βενεζουέλα.

Το Περού ήταν αυτό που απείλησε πρώτο στο 2', όταν απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρίστιαν Κουέβα πέρασε έξω. Στην πρώτη της καλή στιγμή η Βραζιλία κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στο 15' ο Γκαμπριέλ Ζεσούς πραγματοποίησε πολύ όμορφη ενέργεια από τα δεξιά, αποφεύγοντας τους αντιπάλους του, σέντραρε για τον Έβερτον Σοάρες κι αυτός με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0, σημειώνοντας το 3ο προσωπικό του τέρμα στη διοργάνωση. Στο 24' ο Ρομπέρτο Φιρμίνο βρήκε τον Φιλίπε Κουτίνιο μέσα στην περιοχή, αλλά το τελείωμα του τελευταίου με το εξωτερικό φάλτσο κατέληξε άουτ. Ακόμη μία καλή στιγμή για τη Βραζιλία στο 36'. Ο Άλεξ Σάντρο έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Φιρμίνο έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 41' το Περού κέρδισε πέναλτι για χέρι του Τιάγκο Σίλβα. Ο Πάολο Γκερέρο ήταν εύστοχος στο 44' και ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα του. 3ο γκολ στο φετινό Copa América και για τον 35χρονο σέντερ φορ της Ιντερνασιονάλ. Παρά την ισοφάριση των Περουβιανών, η Βραζιλία προηγήθηκε και πάλι πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αρτούρ πάσαρε στον Ζεσούς και ο 22χρονος επιθετικός πλάσαρε ιδανικά και νίκησε τον Πέδρο Γκαλέσε για το 2-1 υπέρ της ''Σελεσάο''.

Στο 51' σουτ του Κουτίνιο μέσα από την περιοχή δε βρήκε στόχο. Στο 57' ο Σάντρο έβγαλε τη σέντρα, ο Φιρμίνο έπιασε κεφαλιά, αλλά αστόχησε και πάλι. Η Βραζιλία έμεινε με 10 παίκτες στο 70', όταν ο Ζεσούς αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή για δυνατό μαρκάρισμα σε αντίπαλό του και αποβλήθηκε. Έχοντας έναν παίκτη παραπάνω, το Περού προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 73' σουτ του Μιγκέλ Τράουκο απομακρύνθηκε σε κόρνερ από τον Άλισον Μπέκερ, ενώ στο 74' δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Έντισον Φλόρες κατέληξε άουτ. Τελικά, η Βραζιλία έφτασε στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος, με το οποίο κλείδωσε την κατάκτηση του τροπαίου. Στο 87' η ομάδα του Τίτε κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα πάνω στον Έβερτον. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ριτσάρλισον, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 3-1. Έξαλλοι πανηγυρισμοί από τους ποδοσφαιριστές και τους φιλάθλους για ένα τρόπαιο, που είχε ανάγκη η χώρα.

Ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του τελικού και η Βραζιλία στέφθηκε πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής για το 2019. Δέχθηκε μόλις 1 γκολ στα 6 παιχνίδια που έδωσε στη φετινή διοργάνωση, την οποία φιλοξένησε και σε γενικές γραμμές μπορούμε να πούμε ότι ήταν η καλύτερη ομάδα του τουρνουά. Δεν ήταν πάντοτε εντυπωσιακή, αλλά ήταν σίγουρα ουσιαστική. Πολυτιμότερος παίκτης του Copa América αναδείχθηκε ο αρχηγός Ντάνι Άλβες, στα 36 του πια, ο οποίος σήκωσε το τρόπαιο στον ουρανό του Ρίο Ντε Τζανέιρο, σκορπώντας ενθουσιασμό ανάμεσα στους Βραζιλιάνους. Το επόμενο Copa América θα διεξαχθεί το ερχόμενο καλοκαίρι στα γήπεδα της Κολομβίας και της Αργεντινής.