Ουρουγουάη - Ιαπωνία 2-2 Copa América 2019. (20/06/2019)

210 Προβολές
Published
Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολλές καλές στιγμές, Ουρουγουάη και Ιαπωνία αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2 στο Πόρτο Αλέγκρε, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Copa América. Οι Ιάπωνες απέδειξαν ότι η ήττα της πρεμιέρας με 0-4 από τη Χιλή ήταν ένα άδικο γι' αυτούς αποτέλεσμα, αφού παρουσιάστηκαν και πάλι ανταγωνιστικοί βάζοντας δύσκολα στην ''Σελέστε''. Έτσι, μπήκαν και αυτοί στο κόλπο της πρόκρισης.

Η Ιαπωνία ήταν αυτή που πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 25'. Ο Κόζι Μιγιόσι κινήθηκε από τη δεξιά πλευρά, μπήκε στην περιοχή της Ουρουγουάης και τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 0-1. Η Ουρουγουάη έφτασε στην ισοφάριση στο 32'. Μετά από χρήση VAR διαπιστώθηκε ότι ο Ναομίτσι Ουέντα είχε βρει τον Έντινσον Καβάνι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα. Ο Λουίς Σουάρεζ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έκανε το 1-1. Πολύ καλή στιγμή για την Ουρουγουάη στο 36' με τον Καβάνι να σημαδεύει το δοκάρι με αριστερό σουτ έξω από την περιοχή.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι Ουρουγουανοί απείλησαν με μερικά άστοχα σουτ, ενώ στο 55' ο Καβάνι νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Έιτζι Καβασίμα. Στο 58' η Ιαπωνία προηγήθηκε για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση. Ο Σόγια Νακαζίμα επιχείρησε σέντρα από τα αριστερά, ο Φερνάντο Μουσλέρα έδιωξε κι εκεί βρέθηκε ο Μιγιόσι, ο οποίος έκανε το 1-2 σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς. Η ''Σελέστε'' συνέχιζε να χάνει ευκαιρίες προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση και τελικά τα κατάφερε στο 66'. Ο Νικολάς Λοδέιρο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Χοσέ Μαρία Χιμένεθ σκόραρε με κεφαλιά. Από εκεί και πέρα, η Ουρουγουάη ήταν αυτή που πίεζε περισσότερο για να πετύχει το γκολ της νίκης, αλλά δεν τα κατάφερε. Μεγαλύτερες ευκαιρίες η κεφαλιά του Σουάρεζ στο δοκάρι στο 80' και το άστοχο σουτ του ίδιου στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Εκουαδόρ και Χιλή αναμετρώνται στο άλλο ματς του ομίλου.